Wiadomości / BLOG
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Uchwała Sądu Najwyższego III CZP 142/22 z dnia 08 maja 2024 r.
Czy zakład ubezpieczeń może ustalić odszkodowanie przysługujące poszkodowanemu z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z uwzględnieniem ulg i rabatów na usługi naprawcze, części i materiały służące do naprawy pojazdu, wynikających z przedłożonej oferty, a możliwych do uzyskania w współpracującym z tym zakładem ubezpieczeń podmiotem gospodarczym, wskazując na spoczywające na poszkodowanym (uprawnionym do odszkodowania) obowiązki zapobieżenia zwiększeniu się szkody oraz współdziałania wierzyciela z dłużnikiem przy wykonaniu zobowiązania? (art. 362 k.c., art. 16 ust. 1 pkt. 2 u.u.o. i art. 826 § 1 k.c. w zw.z art. 354 § 2 k.c.)
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego.
1. Jeżeli poszkodowany poniósł już koszty naprawy pojazdu lub zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych powinna odpowiadać tym kosztom, chyba że w danych okolicznościach są one oczywiście nieuzasadnione; wysokość odszkodowania nie zależy od ulg i rabatów możliwych do uzyskania przez poszkodowanego od podmiotów współpracujących z ubezpieczycielem.
2. Jeżeli poszkodowany nie poniósł jeszcze kosztów naprawy pojazdu ani nie zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych powinna odpowiadać przeciętnym kosztom naprawy na lokalnym rynku, z uwzględnieniem możliwych do uzyskania przez poszkodowanego ulg i rabatów, chyba że skorzystaniu z tych ulg i rabatów sprzeciwia się jego uzasadniony interes.
Najprościej rzecz ujmując, jeśli poszkodowany już zapłacił za naprawę pojazdu albo zobowiązał się do zapłaty, ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom naprawy, chyba że w tym konkretnym przypadku są one nieuzasadnione. W takim wariancie możliwość skorzystania z ulg i rabatów pozostaje obojętna dla ustalenia wysokości odszkodowania.
Z kolei w przypadku, gdy poszkodowany nie zapłacił za naprawę pojazdu ani też nie zobowiązał się do zapłaty, odszkodowanie powinno odpowiadać średnim kosztom naprawy na lokalnym rynku. W takiej sytuacji ubezpieczyciel co do zasady uwzględnia ulgi i rabaty, jakie może uzyskać poszkodowany. Wyjątek stanowi przypadek, gdy zastosowanie takich upustów sprzeciwia się uzasadniony interes poszkodowanego.