Wiadomości / BLOG
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Sąd może obciążyć pozwanego w sprawie o błędy medyczne całością kosztów, mimo że żądanie pacjenta uwzględnił tylko w części.
To sedno orzeczenia Sądu Najwyższego. Orzecznictwo w tym względzie było rozbieżne, a chodzi nie tylko o zagwarantowanie pewności prawa, zwłaszcza dla pacjentów, ale także realnej dla nich ochrony. O rozstrzygnięcie tej kwestii przez Sąd Najwyższy zwrócił się Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Zapytał mianowicie SN, czy w razie częściowego uwzględnienia żądania zadośćuczynienia z tytułu naruszenia prawa pacjenta, sąd może włożyć na pozwanego lub pozwanych obowiązek zwrotu wszystkich kosztów procesu.
Chodzi o wykładnię art. 100 zdanie drugie Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd może obciążyć jedną ze stron obowiązkiem zwrotu wszystkich kosztów, jeżeli jej przeciwnik uległ tylko co do nieznacznej części swego żądania albo określenie zasądzonej sumy zależało od oceny sądu. Dodajmy, że wyjątek od zasady, że koszty sądowe ponosi strona tylko w zakresie w jakim przegrała sprawę. Jak przegrała wszystko - płaci wszystkoi, a jak częściowo - płaci odpowiednią część. Pytanie Rzecznika zmierzało do tego, by wygrywający sprawę częściowo, pacjent nie musiał płacić kosztów.
Za takim zastosowaniem przemawiają dwie okoliczności - wskazywał Rzecznik. Po pierwsze zadośćuczynienie, a więc swojego rodzaju odszkodowanie, za krzywdy niematerialne jak ból, stres, nie jest wymierne jak. np. wydatki naleki, i jego " wycena" w znacznym stopniu zależy od uznania sądu. Tym bardziej pokrzywdzony nie jest w stanie z góry precyzyjnie wymierzyć swoje krzywdy, i zdarza się, że żądanie w ocenie sądu będzie wygórowane - i wtedy grożą mu koszty.
Koszty w procesach medycznych są znaczne i nawet zasądzone w części od pacjenta mogą "konsumować" dużą część przyznanego mu zadośćuczynienia.
SN formalnie nie podjął uchwały wskazując, że rozbieżności w orzecznictwie nie wynikają z rozbieżnej wykładni, ale w samym stosowaniu prawa przez sądy. Ale siedmioosobowy skład SN pod przewodnictwem Dariusza Zawistowskiego prezesa Izby Cywilnej SN postawił kropkę nad i wskazyjąc, że sąd może - kierując się zasadą słuszności - obciążyć pozwanego całością kosztów, mimo że żądanie pacjenta uwzględnił tylko w części.
KOMENTARZ:
Art.100 zdanie 2 Kpc w teorii jest korzystny dla poszkodowanych. Jest też obiektywnie słuszny, bo przecież to sąd ostatecznie decyduje o tym, jakie zadośćuczynienie jest odpowiednie w realiach danej sprawy. Problem tylko w tym, że w praktyce sądy niezwykle rzadko nakładają na przegrywających sprawy obowiązek zapłaty całości kosztów. regułą jest proporcjonalne rozliczanie kosztów procesu. Tak nie powinno być, bo poszkodowany powód ma ogromną trudność w zaobiektywizowaniu wysokości zadośćuczynienia za doznaną przez siebie krzywdę i ustalenie wartości przedmiotu sporu. Jeśli wygrywa co do zasady, nie powinien być oobciążany kosztami.
Sygn. akt III CZP 30/19.
Specjalizujemy się w prowadzeniu spraw dot. błędów medycznych.
Przejdź do zakładki " błędy medyczne ".
Zapraszamy do kontaktu.
TAGI: prawnik od błędów medycznych Słupsk, adwokat od błędów medycznych Słupsk, prawnik od błędów lekarskich Słupsk, adwokat od błędów lekarskich Słupsk, prawnik od błędów medycznych Bytów, adwokat od błędów medycznych Bytów, prawnik od błędów lekarskich Bytów, adwokat od błędów lekarskich Bytów, prawnik od błędów medycznych Sławno, adwokat od błedów medycznych Sławno, prawnik od błędów lekarskich Sławno, adwokat od błędów lekarskich Sławno.